•  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Jeśli chcesz, aby klimatyzacja w twoim aucie działała bez zarzutów, musisz jej regularnie używać. Układ klimatyzacji smarowany jest olejem, który dociera do wszystkich jego zakątków, dlatego im częściej używasz klimatyzacji, tym układ w twoim aucie jest lepiej nasmarowany, a to przekłada się na jego sprawność. A jak jeszcze dbać o klimatyzację? Jak często wykonywać serwis klimatyzacji samochodowej?

Regularny przegląd układu klimatyzacji

Aby klimatyzacja samochodowa działała prawidłowo, przynajmniej raz w roku powinno się wykonać jej okresowy przegląd. Podczas takiej kontroli sprawdzamy kondycję sprężarki oraz skuteczność chłodzenia układu, a w razie potrzeby uzupełnimy też czynnik chłodzący. Nabijanie klimatyzacji Kraków to nie tylko uzupełnienie czynnika R134A, ale również wymiana oleju z barwnikiem UV, uzupełnianie oleju w układzie klimatyzacji czy osuszenie układu próżnią. W naszej ofercie posiadamy aż trzy pakiety promocyjne na nabijanie klimatyzacji, ich koszt można sprawdzić w cenniku usług.

Wykonywanie regularnego przeglądu klimatyzacji jest niezwykle ważne, ponieważ pomoże ci uniknąć poważniejszych awarii. Podczas takiej kontroli warto również wymienić filtr kabinowy, odgrzybić parownik i wyczyścić wloty powietrza. Dzięki regularnym przeglądom możesz uniknąć również wydobywania się nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji czy parowania szyb podczas jazdy. Wydłużysz również żywotność klimatyzacji samochodowej, uchronisz pozostałe części układu przed zniszczeniem, a przy tym zadbasz o swoje zdrowie.

Serwis klimatyzacji samochodowej co obejmuje?

Raz na 2-3 lata powinno się również przeprowadzić kompleksowy serwis klimatyzacji samochodowej. Jest on zalecany szczególnie w przypadku starszych samochodów lub jeśli wcześniej nie zadbaliśmy o regularny przegląd układu. Taki serwis może obejmować już nie tylko czynności podstawowe, jak odgrzybianie czy wymiana filtra, ale również wymianę czynnika roboczego, wymianę osuszacza oraz naprawę nieszczelnego układu. Cena naprawy i serwisu klimatyzacji samochodowej Kraków ustalana jest indywidualnie, po przeprowadzeniu dokładnej analizy.

Jak jeszcze dbać o klimatyzację w aucie?

A o czym jeszcze pamiętać oprócz regularnego używania klimatyzacji oraz wykonywania jej przeglądów i serwisu? W upalne dni przed włączeniem klimy warto na kilka minut otworzyć okna, aby wyrównać temperaturę w samochodzie, z tą która jest na zewnątrz. Taki zabieg pomoże szybciej schłodzić powietrze w aucie. Ponadto, jeśli zauważysz jakiekolwiek „dziwne zachowanie” klimatyzacji lub poczujesz, że wyłania się z niej nieprzyjemny zapach, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z serwisem. W tym celu nie tylko uchronisz pozostałe części układu klimatyzacji przed zniszczeniem, ale również zadbasz o swoje zdrowie i kieszeń, ponieważ wszelkie poważniejsze naprawy okażą się dużo bardziej kosztowne niż regularny przegląd.